[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 2، شماره 4 - ( تابستان 1395 ) ::
جلد 2 شماره 4 صفحات 16-22 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تاثیر کرم املا و طب فشاری بر شدت درد ناشی از رگ گیری در کودکان12-6 ساله بستری
گلناز فروغ عامری، پریسا شاه محمدی پور ، مجید کاظمی، یونس جهانی
مربی، کارشناس ارشد آموزش پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، رفسنجان، ایران ، pmohamadi91@yahoo.com
چکیده:   (2755 مشاهده)

مقدمه: قرار دادن کاتتر وریدی یکی از رایج ترین روش های تهاجمی است که توسط پرستاران انجام می شود. وجود درد در کودک به هنگام انجام این اقدام می تواند، تاثیرات مخربی بر جسم، روح و روان وی داشته باشد، بنابراین پیشگیری و تسکین درد درکودکان از اهمیت فراوانی برخوردار است. روش های متعددی برای کاهش درد پیشنهاد شده است. این پژوهش با هدف مقایسه تاثیر کرم املا و طب فشاری بر شدت درد ناشی از رگ گیری در کودکان12-6 ساله بستری در بیمارستان های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان انجام گرفت.

روش: این پ‍ژوهش یک مطالعه کارآزمایی بالینی است که 120 کودک بستری در بیمارستان های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در سال  1392در آن شرکت داشته و به طور تصادفی به سه گروه کرم املا، طب فشاری و کنترل تقسیم شدند و در گروه کرم املا قبل از رگ گیری کرم املا استعمال شد، در گروه طب فشاری نیز مداخله طب فشاری توسط پرستار انجام شد و گروه کنترل تنها مراقبت های روتین را دریافت کرد.شدت درد  ناشی از رگ گیری در هر سه گروه بعد از رگ گیری با استفاده از مقیاس عددی درد Numerical analog scale)) سنجیده شد. داده‌ها پس از ورود به نرم‌افزار SPSS (نسخه 18)، با کمک آمار توصیفی و استنباطی و با استفاده از آزمون‌های آماری کروسکال والیس و من ویتنی، تجزیه و تحلیل شدند.

یافته ها: نتایج  حاصل از این مطالعه نشان داد که شدت درد حین رگ گیری در بین سه گروه از لحاظ آماری اختلاف معنی دار، داشته استP<0/0001) ). میانگین و انحراف معیار شدت درد در گروه کرم املا (1/69± 3/45)، طب فشاری (1/8± 3/35) و گروه کنترل (1/5± 8/65) بوده است که شدت درد در دو گروه کرم املا و طب فشاری نسبت به گروه کنترل کاهش معنی داری را نشان داد P<0/0001) ). اما شدت درد بین دو گروه کرم املا و طب فشاری از لحاظ آماری تفاوت معنی دار نداشته است (0/99 P =).

نتیجه گیری: استفاده از روش های غیردارویی در تسکین درد از نظر هزینه و در دسترس بودن بر روش های دارویی ارجحیت داشته و می توان استفاده از طب فشاری را به عنوان یک روش جایگزین برای روش های دارویی پیشنهاد کرد.

واژه‌های کلیدی: رگ گیری، درد، کودکان، کرم املا، طب فشاری
متن کامل [PDF 1195 kb]   (985 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۷/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۵/۴/۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Foroogh Ameri G, Shah Mohammadi Pour P, Kazemi M, Jahani Y. Comparison of the effect of EMLA cream and acupressure on pain Reduction of venipuncture in 6-12 years old children. JPEN. 2016; 2 (4) :16-22
URL: http://jpen.ir/article-1-120-fa.html

فروغ عامری گلناز، شاه محمدی پور پریسا، کاظمی مجید، جهانی یونس. مقایسه تاثیر کرم املا و طب فشاری بر شدت درد ناشی از رگ گیری در کودکان12-6 ساله بستری. مجله پرستاری کودکان. 1395; 2 (4) :16-22

URL: http://jpen.ir/article-1-120-fa.htmlدوره 2، شماره 4 - ( تابستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه پرستاری کودکان و نوزادان Journal of Pediatric Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3840