:: دوره 5، شماره 3 - ( بهار 1398 ) ::
جلد 5 شماره 3 صفحات 52-58 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شیوع بارداری پرخطر و ارتباط نوع زایمان با پیامدهای بارداری و نوزادی
زهرا باجلان، زهرا سبزه واری، آرینا قلی زاده، فریبا عبدالهی
مربی گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران ، arinaqolizade.1987@yahoo.com
چکیده:   (330 مشاهده)
مقدمه: حاملگی یک فرآیند طبیعی در زندگی زنان است، اما اگر حاملگی پرخطر شود؛ احتمال پیامد‌های نامطلوب بارداری وجود دارد. یکی از عوامل خطری که بارداری را در زمان‌های مختلف تهدید می‌کند، زایمان سزارین می‌باشد. لذا مطالعه حاضر با هدف بررسی شیوع بارداری پرخطر و ارتباط بین نوع زایمان با پیامدهای بارداری و نوزادی در زنان تحت پوشش مراکز جامع سلامت وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی- درمانی قزوین سال 1396 انجام شد.
روش: این مطالعه توصیفی_ مقطعی بر روی 200 زن زایمان‌کرده، تحت پوشش مراکز جامع سلامت وابسته به دانشگاه علوم پزشکی قزوین از مرداد تا آذرماه سال 1396 انجام گرفت. نمونه‌گیری به صورت چند‌مرحله‌ای بود و داده‌ها با استفاده از پرسشنامه ویژگی‌های فردی و مامایی جمع‌آوری شد.
یافته ها: در این مطالعه فراوانی بارداری پر خطر 75.6%، پیامدهای نوزادی 28.4% و زایمان سزارین 62.9% بود. میزان زایمان زودرس در گروه زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی بیشتر بود(46.2% در گروه زایمان طبیعی و 53.8% در گروه زایمان سزارین). فراوانی متغیرهای پیامدهای مادری و نوزادی در بین دو گروه نشان داد که از نظر پیامدهای مادری (0.002=p) بین دو گروه تفاوت معنی‌دار وجود داشت؛ اما از نظر پیامدهای نوزادی بین دو گروه تفاوت معنی‌دار وجود نداشت(0.28=p).
نتیجه‌گیری: از آن‌جا‌که زایمان طبیعی کم‌عارضه‌ترین روش زایمان برای مادر و نوزاد می‌باشد؛ لذا به‌منظور پیشگیری از بارداری پرخطر و کاهش زایمان سزارین باید اقدامات لازمه انجام شود تا از وقوع پیامدهای مادری و نوزادی پیشگیری شود.

 
واژه‌های کلیدی: بارداری پرخطر، زایمان، مادری، نوزادی، پیامدها.
متن کامل [PDF 956 kb]   (154 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۷ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۰


XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 3 - ( بهار 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها