:: دوره 6، شماره 3 - ( بهار 1399 ) ::
جلد 6 شماره 3 صفحات 13-1 برگشت به فهرست نسخه ها
مصادیق کودک آزاری از دیدگاه والدین: تحلیل محتوای کیفی
ایرج همرنگ گبلو ، علی قره داغی ، شهروز نعمتی
کارشناس ارشد روان شناسی تربیتی، گروه علوم تربیتی، دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران. ، Iraj_hamrang@yahoo.com
چکیده:   (3493 مشاهده)
مقدمه: کودکان­ به دلائل مختلف همواره جزءآسیب‌پذیرترین اقشار جامعه هستند و برای محافظت از خود به­ کمک بزرگسالان از جمله والدین خود­ نیاز دارند که در صورت ناشایستگی ­والدین، مسائلی ازجمله­ کودک‌آزاری­ توسط ­آن­ها رخ خواهد داد. لذا مطالعه حاضر با هدف بررسی دیدگاه­ های والدین در باب مصادیق کودک­ آزاری انجام یافت.
روش: پژوهش حاضر از نوع کیفی بوده و مشارکت­ کنندگان از میان والدینی که فرزندان آن­ها در مدارس ابتدایی شهر تبریز در سال تحصیلی 97-96 مشغول تحصیل بودند انتخاب شدند و با 31 نفر از آن­ها مصاحبه انجام گرفت. روش اصلی جمع آوری داده­ها، مصاحبه­ های نیمه­ ساختارمند با سؤالات باز بود و داده­ها با روش تحلیل محتوای کیفی استقرایی تحلیل شدند. صحّت و اعتبار مطالعه حاضر ریشه در چهار محور « باورپذیری، انتقال‌پذیری، تصدیق پذیری و اطمینان‌پذیری» داشت.
یافته ­ها: یافته­ های حاصل شده در قالب سه مقوله اصلی شامل مفهوم کودک­ آزاری، دامنه کودک­ آزاری و کمبودهای کودک­ آزاری بودند.
نتیجه­ گیری: دامنه آگاهی والدین مشارکت­ کننده، در رابطه با سه مفهوم جسمانی، عاطفی و غفلت کودک آزاری خوب بود امّا دیدگاه آن­ها در رابطه با کودک­ آزاری جنسی محدود بود و بیش­تر روی جنبه­ های شناخته شده آن متمرکز می­شد. تأکید آن­ها روی مرتفع کردن مشکلات اقتصادی و اجتماعی و راهکارهایی جهت افزایش محبت در خانواده­ ها بیانگر عمق توجه آن­ها به ریشه­ های این معضل جهت پیشگیری و کنترل آن بود.  افزون براین ­ها، ضریب آسیب­ پذیری کودکان در جامعه فعلی افزایش یافته است و به ویژه کودک­ آزاری جنسی حسّاسیت بیش­تری را تولید کرده است لذا؛ لزوم آگاه‌سازی والدین از کودک­ آزاری برای ممانعت و پیشگیری از آن بیش‌ازپیش احساس می­شود در این راستا؛ نقش مراجع آموزشی از قبیل مدارس و رسانه ­ها بسیار مهم بوده و ضرورت دارد تا برنامه ­های آموزشی لازم را برای والدین و کودکان در این حیطه تدارک ببینند.
واژه‌های کلیدی: آگاه سازی، تحلیل محتوای کیفی، دیدگاه والدین، کودک آزاری، کودک آزاری جنسی
متن کامل [PDF 936 kb]   (1439 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1397/10/5 | پذیرش: 1397/12/18 | انتشار: 1398/12/21


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 3 - ( بهار 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها