:: دوره 8، شماره 3 - ( بهار 1401 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 7-1 برگشت به فهرست نسخه ها
تآثیر اجرای الگوی توانمندسازی خانواده- محور بر توانمندی مادران کودکان مبتلا به هیدروسفالی .
انسیه کاهه ، زهرا عبدالرضا قره باغ ، فاطمه الحانی
مربی پرستاری کودکان ، دانشکده پرستاری و مامایی ، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، lgharehbagh@gmail.com
چکیده:   (779 مشاهده)
مقدمه : هیدروسفالی با توجه به ناتوانی هایی که برای کودکان ایجاد می کند مادران آنها را نیز با مشکلات عدیده ای روبه رو می کند. مطالعه حاضر به منظور بررسی تآثیر اجرای الگوی توانمندسازی خانواده- محور بر توانمندی مادران کودکان مبتلا به هیدروسفالی انجام شد.
روش: در این مطالعه نیمه تجربی60 نفر از مادران کودکان مبتلا به هیدروسفالی مشارکت داشتند و به صورت تصادفی ساده به دو گروه مداخله و کنترل تقسیم شدند. برای گردآوری داده ها از پرسشنامه جمعیت شناختی، ابزار توانمندسازی خانواده محور پژوهشگر ساخته استفاده شد. قبل از اجرای مداخله پرسشنامه ها توسط مشارکت کنندگان تکمیل گردید. سپس برای گروه مداخله الگوی توانمندسازی خانواده محور با چهار گام تهدید درک شده (حساسیت درک شده و شدت درک شده)، خودکارآمدی، عزت نفس و ارزشیابی در 5 جلسه اجرا شد. یک هفته پس از اجرای مداخله پرسشنامه توانمندی توسط نمونه ها در گروه مداخله و همزمان در گروه کنترل تکمیل گردید.
نتایج : نمره میانگین( انحراف معیار)کل توانمندی مادران کودکان مبتلا به هیدروسفالی قبل و بعد از اجرای الگوی توانمندسازی خانواده محور به ترتیب(4.08)±26.62و ( 5.09)±32.87 بود که افزایش معنی داری داشته است(0.05>p) ولی در گروه کنترل تفاوت معنی داری نداشت .
نتیجه گیری: اجرای الگوی توانمندسازی خانواده محور باعث بهبود توانمندی مادران کودکان مبتلا به هیدروسفالی می شود.
واژه‌های کلیدی: الگوی توانمندسازی خانواده- محور، توانمندی، هیدروسفالی، کودکان، مادران
متن کامل [PDF 242 kb]   (245 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/8/26 | پذیرش: 1400/6/25 | انتشار: 1401/2/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 3 - ( بهار 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها