:: دوره 9، شماره 3 - ( بهار 1402 ) ::
جلد 9 شماره 3 صفحات 105-95 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین وضعیت ادراک پرستاران و مادران از ارتباط پرستارمادر در بخشهای نوزادان بیمارستانهای منتخب استان بوشهر
فرنوش تاجیک ، مرضیه محمودی ، فرحناز کمالی ، پرویز عضدی ، سعیده فیروزبخت ، رقیه گشمرد ، حلیمه زارعی ، طاهره تمیمی ، سیدجواد رکابپور ، فائزه جهان پور
استاد تمام، عضو هیئت علمی ‌دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، بوشهر، ایران ، f_jahanpour@yahoo.com
چکیده:   (621 مشاهده)
مقدمه: ارتباط پرستار-مادر، یکی از چالش‌های بخش‌های نوزادان به شمار رفته و بسیاری از بحث­های اخلاقی در این بخش‌ها نیز ناشی از مشکلات ارتباطی بین مادران و پرستاران می‌باشد. پژوهش حاضر با هدف تعیین وضعیت ادراک پرستاران و مادران نوزادان بستری از ارتباط ‏پرستار-مادر در بخش­های نوزادان بیمارستان­های منتخب استان بوشهر ‏در سال 1400‏ انجام شد.
روش : این مطالعه توصیفی-مقطعی بر روی ‏پرستاران و مادران دارای معیارهای ورود به مطالعه، به روش سرشماری طی دو ماه در شش بیمارستان استان بوشهر انجام شد. برای جمع­آوری داده­ها از فرم اطلاعات جمعیت‌شناختی و پرسشنامه­های ادراک پرستاران و مادران از ارتباط پرستار-مادر استفاده شده که روایی و پایایی آن­ها در مطالعات قبلی تایید شده است. داده­های جمع­آوری شده از  ‏104 پرستار و 236 ‏مادر، توسط ‏SPSS‏ نسخه 24 مورد بررسی قرار گرفت.
یافته‌ها: میانگین نمره ادراک مادران از ارتباط پرستاران، ‏‏12/82‏±‏‏59/27و میانگین نمره ادراک پرستاران از ارتباط با مادران، ‏‏9/57‏±‏‏73/37بود. همچنین ارتباط آماری معناداری بین بخش بستری نوزاد و سن بارداری وی با میانگین نمره ادراک مادران از ارتباط پرستاران دیده شد. بین وضعیت استخدامی پرستاران با میانگین نمره ادراک آنها از ارتباط با مادران نیز ارتباط آماری معناداری یافت شد.
نتیجه­ گیری: ادراک مادران از ارتباط پرستار-مادر در سطح متوسط و ادراک پرستاران در سطح بالا بود. با توجه به تفاوت موجود میان ادراک آنها، برنامه ­ریزی برای ارتقای نقش پرستاران و تقویت مهارت­های ارتباطی آنها در راستای رویکرد مراقبت خانواده-محور ضروری به نظر می­رسد. پیشنهاد می­شود مسئولین حرفه پرستاری، بسترهایی را برای این امر از طریق آموزش پرستاران و آشنایی بیشتر آنها با نیازهای مادران نوزادان بستری فراهم نمایند.
واژه‌های کلیدی: مادران، پرستاران، ارتباط، پرستاری نوزادان، پرستاری خانواده
متن کامل [PDF 278 kb]   (271 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/6/16 | پذیرش: 1401/9/18 | انتشار: 1402/2/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 3 - ( بهار 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها