[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 2، شماره 3 - ( بهار 1395 ) ::
جلد 2 شماره 3 صفحات 9-16 برگشت به فهرست نسخه ها
دانش پرستاران بخشهای نوزادان استان آذربایجان شرقی از عوارض و تداخلات دارویی و برخی عوامل مرتبط با آن
محمد ارشدی بستان آباد، مرضیه عبدالعلی پور ، لیلا نظری
دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، m.abdolalipour80@gmail.com
چکیده:   (3046 مشاهده)

مقدمه: دانش کارکنان بهداشتی درباره عوارض دارویی از مهمترین عوامل تعیین کننده در میزان گزارش دهی عوارض جانبی داروها محسوب می‌شود، با توجه به نقش مهم پرستاران در انجام دستورات دارویی، این مطالعه با هدف بررسی میزان دانش پرستاران بخشهای نوزادان استان آذربایجان شرقی از عوارض و تداخلات دارویی و برخی عوامل مرتبط با آن انجام شد.

روش: این مطالعه از نوع توصیفی– تحلیلی بود که در آن  کلیه بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی در استان آذربایجان شرقی شرکت کردند و جامعه پژوهش شامل کلیه پرستاران شاغل در بخشهای نوزادان و NICU بیمارستانهای فوق الذکر بود که از میان آنها 200 پرستار به روش تصادفی خوشه ای انتخاب شدند. ابزار مطالعه پرسشنامه محقق ساخته بود و با مروری بر متون و منابع موجود تنظیم شد، که روایی محتوایی انجام و از نظر پایایی مورد تائید قرار گرفت. داده‌های حاصل از پرسشنامه در نرم افزار spss نسخه 17 و با آمار توصیفی و استنباطی و نیز رگرسیون خطی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: میانگین نمره آگاهی افراد در حد متوسط بود(2/36 ±12/35)، از میان حیطه‌های مربوط به دانش پرستاران از عوارض و تداخلات دارویی بیشترین نمره آگاهی به حیطه سرم تراپی(1/03 ±3/90) و کمترین نمره آگاهی به سوالات مربوط به حیطه عوارض دارویی در داروهای خوراکی (1/07 ±4/30) تعلق گرفت. میانگین نمره دانش با سن و سابقه افراد ارتباط آماری معنی داری داشت (p<0/05)، ضریب تبیین خالص حاصل از رگرسیون خطی بیانگر آن بود که حدود 21 درصد از واریانس آگاهی پرستاران توسط متغیرهای مستقل مثل سن و سابقه و گذراندن دوره های آموزشی تبیین می‌گردد.

نتیجه‌گیری: با توجه به سطح دانش متوسط درصد کثیری از افراد در مورد فارماکولوژی نوزادان، برگزاری دوره‌های آموزش مداوم در این مورد و فراهم آوردن امکان دسترسی به فارماکولوژیست بالینی در بخشهای نوزادان توصیه می‌شود. همچنین ضروری است در چینش نیروی کار در بخشهای نوزادان از حضور پرستاران باتجربه‌تر بهره برده شود.

واژه‌های کلیدی: دانش، پرستار، بخش نوزادان، عوارض دارویی
متن کامل [PDF 458 kb]   (720 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۴/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۴/۷/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Arshadibostanabad M, Abdolalipour M, Nazari L. Knowledge of neonatal unit nurses about adverse drug reactions at East Azarbaijan province and some related factors. JPEN. 2016; 2 (3) :9-16
URL: http://jpen.ir/article-1-92-fa.html

ارشدی بستان آباد محمد، عبدالعلی پور مرضیه، نظری لیلا. دانش پرستاران بخشهای نوزادان استان آذربایجان شرقی از عوارض و تداخلات دارویی و برخی عوامل مرتبط با آن. مجله پرستاری کودکان. 1395; 2 (3) :9-16

URL: http://jpen.ir/article-1-92-fa.htmlدوره 2، شماره 3 - ( بهار 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه پرستاری کودکان و نوزادان Journal of Pediatric Nursing
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3855